Nasi w Norwidzie

7.12.2018 klasa 1TER  wyruszyła na wycieczkę do Publicznej Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej   im. C.K.Norwida w Zielonej Górze gdzie miała okazję poznać strukturę  i organizację pracy biblioteki poza szkolnej. Odwiedziliśmy bibliotekę obcojęzyczną, dział informacji regionalnej gdzie przeglądaliśmy książki i czasopisma dotyczące Gubina. Perełką była  książka wydana w 1928r ze zdjęciami miasta, mogliśmy zobaczyć teatr na wyspie, niezniszczony Kościół Farny i stare miasto, które już nie istnieje. Najciekawszym    i najbardziej współczesnym działem biblioteki okazała się być mediateka, filmy, książki, audiobooki, płyty winylowe, gry komputerowe, a do tego wygodne fotele i ciepło kominka…w zimny ponury dzień chciałoby się tam zostać dłużej.

Ostatnim punktem naszej wizyty było Muzeum Ilustracji Książkowej, posiadające spory zbiór starodruków, pani kustosz opowiadała nam o pierwszych książkach na ziemiach zachodnich, o rozwoju technik  ilustracji  od drzeworytu poprzez miedzioryt, akwafortę, staloryt do litografii i drzeworytu sztorcowego oraz artystycznego drzeworytu i linorytu XX w oraz innych ciekawostkach dotyczących książek. Mogliśmy zobaczyć również oryginalne ilustracje książek , które znamy z dzieciństwa takich artystów jak Marcin Szancer, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko czy Bohdan Butenko i Jerzy Flisak

Kategorie