Nasi w Norwidzie

7 grudnia klasa 1 TER wyruszyła na wycieczkę do Publicznej Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze gdzie miała okazję poznać strukturę i organizację pracy biblioteki. Odwiedziliśmy bibliotekę obcojęzyczną, dział informacji regionalnej gdzie przeglądaliśmy książki i czasopisma dotyczące Gubina. Perełką była książka wydana w 1928r ze zdjęciami miasta, mogliśmy zobaczyć teatr na wyspie, niezniszczony Kościół Farny i stare miasto, które już nie istnieje. najciekawszym i najbardziej współczesnym działem biblioteki okazała się być mediateka, filmy książki, audiobooki, płyty winylowe, gry komputerowe, a do tego wygodne fotele i ciepło kominka… w zimny ponury dzień chciałoby się zostać tam dłużej.

Ostatnim punktem naszej wizyty było Muzeum Ilustracji Książkowej, posiadające spory zbiór starodruków. Pani Kustosz opowiadała nam o pierwszych książkach na ziemiach zachodnich, o rozwoju technik ilustracji od drzeworytu poprzez miedzioryt, akwafortę, staloryt do litografii i drzeworytu sztorcowego oraz artystycznego drzeworytu i linorytu XXw. Mogliśmy zobaczyć również oryginalne ilustracje książek, które znamy z dzieciństwa takich artystów jak: Marcin Szancer, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko czy Bohdan Butenko i Jerzy Flisak.

Wyprawa okazała się być bardzo udana i ciekawa.  Jadąc do Zielonej Góry nie odwiedzamy biblioteki, a to bardzo interesujące i fascynujące miejsce.

Kategorie