XXI Powiatowy Konkurs Ortograficzny.

15 marca br. po raz kolejny w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie odbył się XXI Powiatowy Konkurs Ortograficzny. W tym roku konkurs miał wyjątkowo uroczystą oprawę, gdyż wpisał się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości.

W związku z tym dyktando dotyczyło przełomu otwierającego epokę Dwudziestolecia: „Przeżywamy epokę nieporównywalną z żadną inną w historii Polski; nic w naszych dziejach nie da się zestawić z faktem zniesienia rozbiorów; tylko raz stopa wieków mija taką chwilę – pisał jeszcze w roku 1925 odczuwając ten fakt jako należący do bliskiej współczesności, Tadeusz Peiper, jeden z twórców nowej poezji powojennej.”
To właśnie nazwisko poety było wyrazem, który przysporzył uczestnikom najwięcej kłopotów.
Po dyktandzie trzyosobowe drużyny, zgodnie ze zmienioną formułą konkursu, mierzyły się na czas z naszpikowanymi pułapkami ortograficznymi zadaniami.
Mistrzami Ortografii 2018 zostały drużyny Gimnazjum w Czarnowicach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim. Nagrody, czyli tradycyjnie złote pióra, ufundowali Burmistrz Miasta Gubina (dla szkół gimnazjalnych) i Starosta Powiatu Krośnieńskiego ( w kategorii szkół ponadgimnazjalnych).
Pozostałe miejsca przypadły (odpowiednio we właściwych kategoriach):
– II – Gimnazjum w Krośnie Odrzańskim i ZSO w Gubinie
– III – Gimnazjum nr 1 w Gubinie i ECKUiZ w Gubinie.

Iwona Wojtecka, Magdalena Zajkowska – organizatorki

Kategorie