Matura

Matura – to decydujący moment w naszym życiu. Jest egzaminem dojrzałości, po którym wkraczamy w zupełnie inny świat. To, jak ją napiszemy, przesądza o tym, jak potoczy się nasze życie. Stres to nieodłączny element, który towarzyszy maturzystom przed egzaminami. Z wywiadów, które przeprowadziłyśmy, okazało się, że lękają się nie tylko uczniowie, lecz także nauczyciele. Wkładają oni ogrom pracy, by pomóc i jak najlepiej przygotować nas do testów.

 Tegoroczna matura nie była zbyt łatwa – mówią uczniowie. Nic w tym dziwnego, stres oraz ograniczony czas sprawiają, że nie wszyscy jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać naszych umiejętności. Przed samą maturą na twarzach uczestników panowała groza, było widać strach w oczach. Niektórzy próbowali zapomnieć na chwilę o stresie, rozmawiając ze znajomymi czy pijąc kawę, natomiast inni każde pięć sekund próbowali poświęcić na powtórkę materiału z ostatnich lat nauki. Fakt zdenerwowania maturzystów nie pozwolił nam na swobodne przeprowadzenie  wywiadów.

Grunt to dobre przygotowanie -twierdzi Daria Kuźnicka, absolwentka technikum logistycznego. Każdy z nas bardzo się stresuje, w końcu nikt nie wie do końca, co spotka nas za drzwiami -dodaje. Pytamy więc: Jakiego przedmiotu najbardziej się baliście? Odpowiedzi padały bardzo różne! Każdy z nas jest przecież inną osobą, a tym samym obawia się czegoś innego oraz w odmienny sposób reaguje na różne sytuacje w zależności od przygotowania. Nie można więc ostatecznie  stwierdzić poziomu trudności na egzaminach. Jednak Justyna Stępińska -absolwentka Liceum Ogólnokształcącego-jednoznacznie oznajmiła: Największy problem sprawiła mi matura z matematyki, większość moich znajomych również popiera moje zdanie. Z przeprowadzonych rozmów wynika, iż większa ilość osób popiera zdanie Justyny. Nauczyciele matematyki również uważają, że tegoroczne sprawdzanie wiedzy z tego przedmiotu nie było zbyt łatwe, miało wysoki poziom trudności. Daniel Dąbrowski twierdzi jednak, iż wiele niepokoju wprowadziła matura z polskiego, którą również uważa za dosyć trudną. Miłym zaskoczeniem był fakt, iż większa liczba osób, a przede wszystkim uczniowie klasy językowej stwierdzili, że podstawowa matura z języka angielskiego była bardzo łatwa. Cieszymy się i bardzo dziękujemy nauczycielom  za znakomite przygotowanie oraz ciężką pracę, jaką musieli włożyć w nasze przygotowanie – mówi Piotr Nowicki. Teraz wszyscy czekamy na wyniki egzaminów, trzymając kciuki, by były jak najlepsze!

Anna Pydyś i Aleksandra Ogonowska (kl.II LO)

Kategorie