Poznaj Polskę

WYCIECZKA do Wrocławia 26 września 2023r.
Z PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”.

26 września 2023r. wyjechaliśmy spod hali sportowej ZSLiT w Gubinie na wycieczkę szkolną z programu „Poznaj Polskę”. Wrocław przywitał nas piękna pogodą a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego okazał się „żywym muzeum”oraz oazą piękna i spokoju z ogromną liczbą rzadkich gatunków roślin z kraju i rożnych regionów świata, które wywarły na nas niesamowite wrażenie. Estetyka i urok tego miejsca jest godny polecenia każdemu. Następnie kolejna atrakcja- Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, które zachwyciło nas olbrzymią liczbą zgromadzonych gatunków zwierząt. Ciekawe opowieści Pani Przewodnik, niesamowite okazy zwierząt kręgowych i bezkręgowych z rożnych regionów świata były dla nas ogromną atrakcją, którą jesteśmy wstanie polecić każdemu kto interesuje się przyrodą. Po wyjściu z Muzeum udaliśmy się na Ostrów Tumski, który urzekł nas swoim klimatem i pięknem architektury. Zdobyliśmy wieżę katedralną, z wysokości której oglądaliśmy panoramę miasta. Widoki zapierają dech w piersiach. Następnie posiłek i Rynek Wrocławski pełen atrakcji. Zmęczeni ale szczęśliwi o godz. 21:00 wróciliśmy do Gubina. Polecamy wszystkim takie wyprawy.

WYCIECZKA do Poznania 20 września 2023r.
Z PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”.

20 września 2023r. wyruszyliśmy z Programu „Poznaj Polskę” do Poznania na szkolną wycieczkę. Swoją przygodę z Poznaniem rozpoczęliśmy od Muzeum Narodowego, w którym to podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych. Zajęcia pozwoliły nam rozwinąć zmysł artystyczny, otworzyć się na kontakt z dziełem sztuki i wspólnie nauczyć się patrzenia na dzieło malarskie i analizowania go. Wymienialiśmy wspólnie swoje spostrzeżenia i wiedzę osadzając dane dzieło w okresie historycznym, Jesteśmy pewni, że przyniesie to dobre efekty na maturze jeśli wylosujemy analizę dzieła malarskiego. Następnie przeszliśmy na posiłek, który był smaczny i zapewnił energię na dalszą cześć wycieczki. Przed nami pełne atrakcji Muzeum Czekolady, w którym w trakcie zajęć warsztatowych każdy z nas przygotował własnoręcznie zdobioną czekoladę. Mieliśmy okazję skosztować również różnych odmian czekolady , których smaki wywarły na nas niesamowite wrażenie. Dowiedzieliśmy się jak pozyskiwane jest ziarno kakaowca i jak odbywa się proces produkcji czekolady. Niesamowita, atmosfera tego miejsca , warsztaty oraz pełne zaangażowanie prowadzącej zostaną na zawsze w naszej pamięci. Po zwiedzaniu i lekcji warsztatowej udaliśmy się do autokaru i o godz.19:30 wróciliśmy do Gubina.

WYCIECZKA do Wrocławia 13 czerwca 2023r.
Z PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”.

13 czerwca 2023r czterdziestoosobowy zespół uczniów ZSLiT wyruszył spod hali sportowej na wycieczkę autokarową do Wrocławia z programu Poznaj Polskę. Na miejsce dodarliśmy około 10.45 i na Rynku wrocławskim zaczęliśmy naszą przygodę z poznawaniem ciekawostek Wrocławia- uczestnicząc w grze miejskiej pod czujnym okiem Pana Przewodnika z mapkami i apką na telefon komórkowy. Zabawa była przednia, odwiedziliśmy dziesięć ciekawych miejsc Wrocławia, w których przebywał złodziej rękopisu Pana Tadeusza i rozwiązaliśmy ciekawe zagadki. Zwycięska drużyna dziewcząt otrzymała pamiątkowe dukaty. Następnie przeszliśmy na Ostrów Tumski gdzie Pan Paweł Wojtecki – nauczyciel historii przedstawił nam ciekawe informacje na temat najstarszych budowli na Ostrowie Tumskim-późnoromańskim kościele pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościele pw. św. Marcina, który jest pozostałością książęcego  zamku Piastów Śląskich  z przełomu XII i XIII wieku. Katedry pw. Jana Chrzciciela , która została wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Oglądane budowle wywarły na nas niesamowite wrażenia.

Następnie czas na posiłek i kolejne atrakcje. Zwartą grupą przeszliśmy do Sky Tower, w którym znajduje się Kolejkowo. Niesamowite makiety przedstawiające w miniaturze dzielnice Wrocławia, ciekawe opowieści przewodnika oraz gra świateł, dźwięku i precyzyjnie dopracowane szczegóły eksponatów znowu nas zachwyciły. Pełni wrażeń wróciliśmy do Gubina około 21.45

WYCIECZKA DO Poznania 16 listopada 2022r.
Z PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”.

Do Poznania wyruszyliśmy 16.11.2022r o godz. 7.30 spod hali sportowej ZSLiT w Gubinie. Na miejsce dotarliśmy około godz. 10.30 i przeszliśmy do Muzeum Narodowego gdzie czekały na nas fantastyczne  lekcje  muzealne, które odbyliśmy w dwóch grupach. Lekcje dotyczyły tematyki biblijnej. Biblia pokazana została nam jako niewyczerpane źródło tematów w sztuce od początków chrześcijaństwa do współczesności. Omówiliśmy i zinterpretowaliśmy również tą tematykę przedstawioną  na obrazach o charakterze świeckim i poznaliśmy   zagadnienia związane z typologią. Interpretacja dzieł sztuki pozwoliła nam wczuć się w rolę eksperta i zdobyć większą świadomość poznawczą przedstawianych i prezentowanych dzieł. Niesamowita lekkość i atrakcyjność prowadzonych zajęć zachwyciła nas także podczas samodzielnego oglądania eksponatów i obrazów muzealnych, każdy zwracał uwagę na szczegóły dla siebie samego istotne. Po pobycie w Muzeum Narodowym całą grupą udaliśmy się na pyszny obiad, który już na nas czekał. Po obiedzie Muzeum Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza gdzie mieliśmy możliwość zapoznać się z kolekcją meteorytów, minerałów i skamieniałości oraz kolekcją dolnośląskich agatów. Niesamowite wrażenia a następnie kolejne- podczas zwiedzania Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.Wśród zaaranżowanych w nowoczesny sposób obiektów znajdują się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Muzeum prezentuje sztukę użytkową od średniowiecza do współczesności, która znowu nas zachwyciła. Wjazd na punkt widokowy i widok dzielnic Poznania również zaparł dech w piersiach. Pełni niesamowitych wrażeń o godzinie 17.45 wyruszyliśmy w drogę powrotną, którą zakończyliśmy o godzinie 21.00 w Gubinie.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA 3 listopada 2022r.
Z PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy 03.11.2022r o godzinie 7.00 spod hali sportowej na ulicy Krakowskiej. Czterdziestoosobowa grupa autokarem rozpoczęła swoją przygodę, w słoneczny lecz chłodny jeszcze poranek. Wrocław przywitał nas słońcem i piękna pogodą. O godzinie 11.00 na wrocławskim rynku spotkanie z panią przewodnik, krótka instrukcja, rejestracja ośmiu grup rozdanie mapek starego miasta i gra miejska rozpoczęta. Uczniowie samodzielnie zgodnie z instrukcją oraz mapką wykonywali poszczególne zadania poznając uroki historycznego centrum miasta i zdobywając punkty. Liczył się czas i szybkość wykonywanych zadań. Godzina 12.30 rozstrzygnięcie i podsumowanie gry miejskiej- wyłonienie zwycięzców, rozdanie nagród i pochwała całego czterdziestoosobowego zespołu za wspaniałe zaangażowanie w grę. Po takich wrażeniach- czas na obiad i krótki odpoczynek w restauracji Kuźnia Smaku, gdzie nadal pełni energii omawialiśmy dotychczas zrealizowany program naszej wycieczki.  Po obiedzie, krótki spacer po Ostrowie Tumskim i przejście do Sky Tower gdzie mieliśmy okazję wjechać na taras widokowy i oglądać panoramę Wrocławia. Widoki zapierały dech w piersiach i ta wysokość- niesamowite wrażenia. Kolejny punkt programu to Kolejkowo- odbyliśmy wspaniałą podróż przez miniaturowy świat ukazany na ogromnej makiecie tętniącej życiem. Miniaturowi mieszkańcy Kolejkowa zostali pokazani w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. Mogliśmy oglądać życie na wsi, potowarzyszyć turystom podczas górskich wypraw, oglądać akcję ratunkową, pracę kupców, pracowników budowlanych czy cyrkowców. Wspaniałe oświetlenie, barwy, dźwięki sprawiały, że ilość bodźców  odbierana przez zmysły wywarła na nas ogromne wrażenie .Zwiedzanie z przewodnikiem trwało około godziny, następnie krótki odpoczynek w miejscu do tego wyznaczonym odwiedziny sklepiku pamiątkowego Kolejkowa i powrót do Gubina. Swoją przygodę z Wrocławiem zakończyliśmy zmęczeni lecz zadowoleni o godzinie 21.00 w Gubinie.

Podsumowanie projektu MEiN – “Poznaj Polskę”.

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie otrzymał dofinansowanie do dwóch wycieczek szkolnych,
w których wzięli udział uczniowie Technikum nr 1.

Koszt wycieczki do Wrocławia : 5900 zł z czego 80%  czyli 4720 zł wynosiło dofinansowanie z MEiN.

Koszt wycieczki do Warszawy 11540 zł z czego 80% czyli 9232 zł wyniosło dofinansowanie z MEiN.

                                                                                                                         Opiekun projektu
Beata Unisławska- Główniak

Wycieczka do Wrocławia 31 maja 2022r.

Wyjazd do Wrocławia rozpoczęliśmy o godz. 06:00 spod hali sportowej Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych. Wrocław przywitał nas piękną pogodą i atrakcjami. Na początku Ogród Botaniczny z przepięknymi gatunkami flory, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Walory estetyczne poszczególnych działów ogrodu takich jak: alpinarium, arboretum, gruntowe rośliny ozdobne, rośliny wodne i błotne zachwyciły nas swoim pięknem. Z Ogrodu Botanicznego udaliśmy się Ostrowem Tumskim w kierunku Hydropolis. Przechodząc przez Ostrów Pan Paweł Wojtecki opowiedział nam kilka ciekawostek historycznych tej dzielnicy Wrocławia zwracając uwagę na zabytkowe budowle. Hydropolis zachwyciło nas multimediami, interaktywnymi instalacjami i technologiami które pokazały potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach oceanicznych, atmosferze i ciele ludzkim. W trakcie wejścia do budynku przeszliśmy przez unikatową drukarkę wodną, która jest najdłuższą tego typu instalacją w Europie, następnie obejrzeliśmy film „ Planeta Wody” i przeszliśmy do strefy głębin, oceanu życia, strefy relaksu, człowieka i wody oraz obejrzeliśmy wystawę czasową gdzie zaprezentowano 150 lat wrocławskich wodociągów. Pod wielkim wrażeniem opuściliśmy to niesamowite miejsce pełne ciekawostek i atrakcji. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś powrócimy do Wrocławia.

Wycieczka do Warszawy 25-26 maja 2022r.

Rankiem o godz. 03:45 wyruszyliśmy autokarem do Zbąszynka na pociąg do Warszawy, który odjechał z niewielkim opóźnieniem. Stolica przywitała Nas kapryśną aurą ale to pogoda ducha jest najważniejsza, dlatego z uśmiechem na twarzy udaliśmy się ulicami Warszawy w kierunku Zamku Królewskiego, który otworzył przed Nami swoje bramy. Ogromne wrażenie zrobiły na nas komnaty i prezentowane eksponaty w tym przepiękne obrazy Jana Matejki. Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego środkami transportu miejskiego dojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawską Wolę i znowu zachwyt- historia na wyciągnięcie ręki, ekspozycje, multimedia przemawiają z każdej strony i przedstawiają przebieg powstańczych walk oraz codzienne życie w walczącej Warszawie. Czas spędzony na oglądaniu ekspozycji minął tak szybko, że nie wiadomo kiedy znaleźliśmy się w tramwaju, którym przemieściliśmy się do miejsca noclegowego. Szybki zakwaterunek, pozostawienie rzeczy i wymarsz na obiadokolację ( pyszne jedzonko) po której wspólnie zadecydowaliśmy, że jednak nie mamy dość i udaliśmy się na wieczorny spacer po Warszawie. Sejm. Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Centrum i w tym tłumie MY. Powrót do hostelu przebiegł szybko, nocka jeszcze szybciej po pełnym dniu wrażeń, a następnego dnia po śniadaniu kolejne atrakcje. Dojechaliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” gdzie przeżyliśmy 1000 – letnią historię tego Narodu. Ilość środków audiowizualnych pozwoliła nam przenieść się w dawne czasy i zapoznać z trudną historią narodu żydowskiego. Po czasie spędzonym w Muzeum , spacerkiem udaliśmy się w kierunku Centrum Nauki Kopernik przechodząc koło Sądu Najwyższego, pomnika Małego Powstańca i Mariensztatem oraz Bulwarami Wiślanymi dotarliśmy do celu. I znowu zachwyt- nauka przez zabawę, tyle atrakcji na wyciągnięcie ręki, super spędzony czas, który minął tak szybko.  Obiad i wyjazd- dwa niesamowite dni, które pozostaną w pamięci każdego z Nas. Mamy nadzieję, że do Stolicy jeszcze wrócimy.

Program „Poznaj Polskę”
Ministerstwa Edukacji i Nauki 

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Stanisława Staszica w Gubinie
otrzymał dofinansowanie do dwóch wycieczek szkolnych.
Uczniowie Technikum nr 1 w ZSLiT wezmą udział w dwóch wycieczkach
do Warszawy i Wrocławia.