Współpraca z PGE

pge_logo(2)

Projekt edukacyjny

 

“Funkcjonowanie kompleksu energetycznego
w aspekcie zrównoważonego rozwoju regionu”

GAZETKA  SZKOLNAwrzesien gazetka1wrzesien gazetka2wrzesien gazetka3wrzesien gazetka4GAZETKA  ŚCIENNA

W ramach współpracy z PGE w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych zawisła gazetka ścienna propagująca kompleks energetyczny, który ma powstać na terenie gmin Gubin i Brody. Treści informacyjne zawarte w gazetce skierowane do społeczności szkolnej dotyczą pozytywnych stron obecności kopalni i elektrowni na naszym terenie, rekultywacji terenów pokopalnianych oraz szans rozwoju regionu, w którym żyjemy.

P1090101

Konkurs Ekologiczny

 Dnia 11 kwietnia 2014r.  w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Stanisława Staszica w Gubinie odbył się „ Konkurs Ekologiczny” pod patronatem Polskiej Grupy Energetycznej. Trzydziestu uczniów z klas: 1LOjm, 1Tż, 1TL, 2TL, 2LO rozwiązywało „eko- test” z ochrony środowiska i działalności kopalni odkrywkowych w aspekcie zrównoważonego rozwoju.   Spośród trzydziestu uczestników konkursu wyłonieni zostali zwycięzcy.

Pierwsze miejsce zajął – Daniel Bielański z klasy 1TL, drugie miejsce przypadło w udziale Bartłomiejowi Włodarczykowi z klasy 1LOm,  trzecie miejsce zdobył Łukasz Jaworski z klasy 1TL.  Nagrody ufundowane przez Polską Grupę Energetyczną  laureatom konkursu zostały wręczone w trakcie Targów Edukacji i Pracy odbywających się w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych.  Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania PGE za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

Organizatorzy:
Monika Bania
Anna Maślak

P1090096 P1090005 P1090016 P1090094 P1090095

Spotkanie z Panem Andrzejem Greinertem- Prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach realizowanej przez szkołę współpracy z PGE.

09.04.2014 roku w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych odbyło się spotkanie z dr hab. inż. Andrzejem Greinertem- Prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytutu Ochrony Środowiska na temat:

„ Funkcjonowanie kompleksu energetycznego w aspekcie zrównoważonego rozwoju”.

Pan Prof. w sposób bardzo przystępny i ciekawy wyjaśnił na czym polega zrównoważony rozwój. Jakie strategie, plany, programy w szczególności dotyczące przemysłu, energetyki, gospodarki odpadami, turystyki powinny uwzględniać zasady ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Omówił dokładnie produkcję energii z uwzględnieniem energetycznego surowca jakim jest węgiel brunatny. Przedstawił sytuację energetyczną naszego kraju uwzględniając przyszłość węgla brunatnego jako surowca energetycznego w Polsce. Postawił bardzo ciekawe pytanie: „ Czy istnieje dobre źródło energii dla współczesnego człowieka?”. Podczas prelekcji omówił wnikliwie rekultywację terenów powydobywczych i jej kierunki z uwzględnieniem najnowszych metod rekultywacyjnych. Po wykładzie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i życzliwej atmosferze. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Greinertowi za ciekawą prelekcję i czas poświęcony młodzieży Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.

Organizatorzy:
Monika Bania
Anna Karecka
Dorota Winiszewska

Poniżej zdjęcia ze spotkania.

 100_5706 100_5707 100_5708 100_5709 100_5710 100_5713 100_5714 100_5715 100_5717 100_5718 100_5719 100_5720 100_5721 100_5722 100_5723 100_5724 100_5725 100_5732

Prelekcja na temat : „ Funkcjonowanie kompleksu energetycznego
w aspekcie zrównoważonego rozwoju”.

 26.03.2014r. podczas  „Powiatowych Potyczek Językowych” organizowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie dla uczniów gimnazjów, została zaprezentowana w ramach podjętej przez ZSLiT współpracy z PGE prezentacja dotycząca  „ Funkcjonowanie kompleksu energetycznego w aspekcie zrównoważonego rozwoju”. Uczniowie gimnazjów z powiatu krośnieńskiego mogli zapoznać się z możliwościami rozwoju jakie stworzy w przyszłości  kompleks energetyczny na terenie gmin: Gubin, Brody. W trakcie prezentacji omówiono działalność kopalni odkrywkowych, przeobrażenia terenu podczas procesu wydobycia węgla brunatnego oraz rekultywację terenów pokopalnianych. Zaprezentowano inne gminy, w których powstały kopalnie węgla brunatnego np. Kleszczów. Przedstawiono młodzieży jaką szansą jest inwestycja PGE dla województwa lubuskiego. Omówiono zmiany społeczno- ekonomiczne jakie związane będą z działalnością kompleksu górniczo- energetycznego dla naszego regionu. Gimnazjaliści z uwagą słuchali i oglądali przygotowaną przez nauczycieli ZSLiT prezentację dotyczącą perspektyw i możliwości rozwoju naszej gminy po inwestycji PGE.

_DSC0009 _DSC0012 _DSC0015 _DSC0016 _DSC0017 _DSC0018 _DSC0037

Jeden komentarz
0 Pings & Trackbacks

Dodaj komentarz